Która woda sklepowa będzie najlepsza dla mojego dziecka?

W sklepach mamy bardzo duży wybór wód do picia. Jak już wiemy należy wybierać te, które nie są słodzone cukrem, ale czym różni się woda mineralna od źródlanej i którą lepiej pić opowiem Wam w tym artykule.

Aby nasze komórki funkcjonowały jak należy potrzeba nam elektrolitów. Najważniejszymi z nich są sód, potas, magnez i wapń. Jeżeli mamy niedobór elektrolitów, to woda ma duży problem z dostępem do naszych komórek i tym samym upośledzone zostaje jej funkcjonowanie. Jesli woda nie dostaje się do komórki musi znaleźć sobie inne miejsce i tym samym pozostaje w naszych przestrzeniach międzykomórkowych, które nie jest dla niej miejscem docelowym. Możemy pić spore ilości wody, ale gdy braknie nam elektrolitów po prostu nie będziemy nawodnieni.

Dlaczego może braknąć nam elektrolitów?

Upał, intensywny trening, choroba powoduje to, że się pocimy. Razem z potem tracimy bardzo dużo elektrolitów. Traci je zwykły człowiek podczas podstawowych czynności życiowych, więc pomyślmy jak wiele elektrolitów traci nasz mały zawodnik podczas ćwiczeń fizycznych! Szacuje się, że zawodnik będący na obozie, trenując 2 razy dziennie może stracić nawet do 6 g soli. To bardzo dużo zatem musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, które powinno zacząć się już od samego początku dnia, nie tylko w trakcie treningu.

Jak uzupełnić elektrolity w diecie?

Elektrolity można pozyskać dobierając odpowiednią dietę. Zobaczcie w jakich produktach znajdują się poszczególne z nich:

Sód:
Sól, makrela wędzona, szynka, łosoś wędzony, owoce morza

Potas:
Szpinak, suszone pomidory, wołowina, baranina, kurczak, ryby, banany,figi, rodzynki, kakao, soczewica, fasola biała

Wapń:

różnego rodzaju sery podpuszczkowe, twarde takie jak parmezan, jarmuż, mleko, twaróg, migdały

Magnez:
Zboża, mleko i jego przetwory, rośliny strączkowe, orzechy

Jak powinno wyglądać picie wody przez cały dzień?

Około 4 godzin przed wysiłkiem powinno się przyjąć około 2 szklanek wody. Następnie 2 godziny przed wysiłkiem około 1,5 do 2 szklanek i pół godziny przed jedną szklankę wody. W trakcie wysiłku (treningu) powinno się pić wodę małymi porcjami co około 20 minut.

Jaką wodę mam wybrać dla siebie i mojego dziecka?

Mamy dwa rodzaje wód – źródlane i mineralne. Źródlane wody sa bardzo ubogie w składniki mineralne i raczej powinniśmy stosować je jako zamienniki wody kranowej. Możemy robić z niej herbatę, dodawać do potraw, by nie zmieniła ich smaku, ale raczej nie powinniśmy traktować ich jako źródło nawodnienia. Woda mineralna z koleji jak sama nazwa wskazuje zawiera sporo minerałów. Jeżeli mamy wybór w sklepie kupić wodę mineralną, a źródlaną do picia zdecydowanie wybieramy tą pierwszą opcję. Na codzień powinniśmy spożywać wodę o średnim stopniu mineralizacji, czyli między innymi są to wody takie jak:

– Nałęczowianka
– Cisowianka
– Nałęczów Zdrój
– Jurajska

Wody wysoko zmineralizowane warto spożywać w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego i w momencie, gdy na zewnątrz mamy taką aurę jak teraz, czyli upał. Takie wody to:

– Muszynianka
– Kryniczanka
– Piwniczanka
– Staropolanka

I teraz wody źródlane, które nie powinniśmy traktować jako główne źródło nawodnienia to:

– Kropla Beskidu
– Primavera
– Żywiec Zdrój
– Nestle Aquarel
– Większość wód z marketów w dużych baniakach.

Pamiętajmy, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie nie tylko swojego małego zawodnika, ale i własne. Jest to bardzo ważne z perspektywy ogólnego funkcjonowania organizmu. Teraz już wiecie jakie wody wybierać i co jeść, aby nie narażać się na zbyt dużą utratę elektrolitów.

Hit enter to search or ESC to close